Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Psát o kapelách, ve kterých hrají vám blízcí lidé, je ošemetné. Na jednu stranu hrozí, že vztahy ovlivní článek, na stranu druhou můžete čtenářům poskytnout informace, které jsou pod povrchem, a které by se k nim jinak nedostaly. O to druhé se pokusím, protože to album vznikalo před mýma očima.
"...to se lehce říká nám, melnců, tabáku, chmele a ... chemického štěstí..."
ESOASISI stojí hlavně na dvou osobách. Honzovi, který hraje na bicí v ESECHZLESA, a Sisimu z ESQMEG. Co je spojuje? Určitě hudba. Chebská scéna žijící vlastním životem, odštípnutá od všeho kolem. Láska k chebskému hospodaření. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že chlastat v Chebu a chlastat kdekoliv jinde je prostě rozdíl. A to Chebák nejsem. Co je rozděluje? Věk. Jeden by druhému mohl dělat tátu. Role jsou jasné. Sisi poezie a hlas, Honza hudba.
"...nudo samoto ... mí noví přátelé..."
Nějak jsem už před pěti lety věděl, že se k tomu klavíru Honza dostane. Po koncertech ESAZLESA vždycky mluvil o tom, že ho nejvíc baví ty dvě písničky, kdy na krátkou dobu drtí klaviaturu syntezátoru. Jedna chvíle mě v tom utvrdila. Když se pokusil navážno uvažovat, že by se do ES našel jiný bubeník a Honza hrál jen na klapky. Sisiho neznám tak dobře jako Honzu, ale mohu rozhodně říci, že ti dva se už dlouho hledali a našli se v té správné době. Z té hudby je to znát. Sisi má za sebou bouřlivé časy. Vypil hektolitry piva a zkonzumoval tuny chemického štěstí. Na koncertech flusnul nepočítaně lidem do ksichtu. O jeho kapele ESQMEG jsem slyšel opravdu divoké příběhy. A slyšel jsem jen zlomek z toho, co koluje v šuškandě. A koluje toho jen zlomek toho, co se opravdu stalo. „Byla to banda skandálních grázlů, totální destrukce. Už s nimi nechci nic mít“, řekl mi týpek, který jim pořádal koncert.
Tato deska těží právě z toho, že v ní spojil síly mladý skladatel, na kterém je cítit radost z toho, že dělá to, co si v minulosti vysnil, a životem protřelý bohém a dekadent, který rozhodně má co říci. To zásadní dokáže poeticky zabalit do jedné věty. Z minimálních vstupů vytěžili maximum. Klavír, hlas a sem tam zvuk skřípavých houslí. Zrodila se hudba, která tu zatím nebyla. Někdo řekl punkový šanson. Osobní skladby plné citu, které zespoda pohání ničivá energie. Sisi vokálem i svou poezií v bolestné, odhalené a vlastně i zranitelné poloze, ve které nikdy tento ďábel předtím nebyl.
"...mluvím o čase, kdy se život mění jen v přežívání..."
Hudba ESOASISI ve mně často evokovala rakousko-turecko-české METAMORPHOSIS, jen ten vokál a texty tomu nakládají další rozměr. A v jednom zásadním je to jiné. Je to ze života. Vzpomínám si na PRODAVAČE a jeho „Malý ráje“. Hudebně úplně jinde. Ale to, čím mě to dostalo, je tady taky. Esence ryzího lidství, se kterou se dokážu identifikovat.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.